Fáza hárania – Tehotenstvo

Fázy hárania prichádzajú zväčša 2 krát do roka a začínajú v 5-8 mesiaci veku feny. Po prvý krát to môže byť pre fenu hodne stresujúce a nastáva riziko nechcenej gravidity, pokiaľ fenu neustriehnete pred psími nápadníkmi. Je dôležité ustriehnuť fenu pri prvom háraní nakoľko nie je ešte úplne vyvinutá a mohli by nastať zdravotné komplikácie ako dystokia (ťažkosti pri pôrode ktoré sú nutné riešiť cisárskym rezom) a psychická vyzrelosť feny je tiež dôležitá pri tom ako byť dobrou matkou.

Cyklus trvá cca 14 až 28 dní a začína od okamihu, keď si všimnete krvácanie. Ak máte v úmysle chovať, potom treba čo najviac vyzistiť, ideálne je úmysel konzultovať s chovateľom, veterinárom a klubom plemena.

NORMÁLNE SYMPTÓMY A NA ČO SI DAŤ POZOR

Niektoré feny môžu strácať apetít alebo sa tváriť choro počas ich cyklu. Treba na to dávať pozor nakoľko podobné príznaky má aj pyometra, čo je infekcia maternice, ktorá sa môže objaviť 2-8 týždňov po háraní. Nezvyčajné správanie ako je letargia, smädivosť, zápach moču a strata chuti do jedla. Pokiaľ sa jedná o infekciu v pokročilejšom štádiu nasleduje ju hnisavý výtok z pošvy feny. Je potrebné zabezpečiť fene rýchle veterinárne vyšetrenie, nakoľko sa môže jednať o život ohrozujúci stav.
Ďalšou častou komplikáciou je falošná gravidita tzv. faloška. Tento stav simuluje u feny tehotenstvo, príznaky trvajú zväčša mesiac a ustanú prirodzene alebo fene treba pomôcť.
Pokiaľ neplánujete fenku uchovniť a chovať, je tu množstvo aspektov kvôli ktorým je lepšie fenku nechať kastrovať. Je to vhodné ako prevencia vzniku rakoviny a tak isto predchádzanie nežiadanej gravidity. Najvhodnejší čas na tento typ operácie je 6-12 týždňov po prvom krvácaní.
Pokiaľ vlastníte doma nekastrovaného psíka je vhodné vymyslieť mu dovolenku na čas kedy sa fenka necháva pripustiť aby ste zabránili nežiaducej gravidite.

PRIEBEH TEHOTENSTVA

Čo očakávať počas tehotenstva, rast šteniat, symptómy

Deň 1-7: oplodnenie, v rámci tejto prvej fázy môžeme pozorovať u feny mierne nevoľnosti a zmeny správania. Treba odsledovať príznaky možnej infekcie.
Deň 7-14: pokiaľ bolo párenie úspešné, embryonálne bunky sa začnú rýchlo deliť na 4 až 64 buniek. V tejto dobe embryá vstupujú do maternice.
Deň 14-21: niekedy medzi 18-20 dňom sa embriá zasadia do maternice
Deň 21-28: fetus teda plod narastie z 5-10mm na 14-16mm, tvary sa začínajú rysovať, vyvíjajú sa oči a miecha. Veterinár v tejto fáze už vie potvrdiť u feny tehotenstvo ideál medzi 27-31 dňom.
Deň 28-35: v tomto období sa embryo začína podobať psovi, vyvýjajú sa nohy, fúzy a pazúry. Môžeme identifikovať či to bude pes alebo fena. V tejto fáze sa stávajú odolnejšie voči problémom vývoja. Matka bude narastať na váhe a bruško bude viditeľnejšie.
Deň 35-42: šteňatá sa začínajú vyfarbovať a brucho matky sa začína riadne nafukovať.
Deň 42-49: šteniatka začínajú rásť, matka začína púšťať srsť z oblasti brucha.
Deň 49-57: keď matka leží v kľude je možné pozorovať hýbajúce sa šteniatka. Šteňatá sa môžu narodiť kedykoľvek od tohto okamihu, ale ak ešte týždeň počkajú bude to lepšie jak pre ne tak pre matku. Niektoré feny mávajú kolostrum už aj pred 45 dňom ale zvyčajne až po.
Deň 57-65: správanie sa radikáne mení, fena si hľadá tiché bezpečné miesto na pôrod. Treba začať merať fene teplotu 3-5 krát denne v rovnakú dobu aby sme odhadli začiatok pôrodu.

Je dobré dohodnúť sa s veterinárom aby bol v prípade komplikácií a teda potreby k dispozícii pri pôrode hlavne ak ide o váš prvý odchov. Treba si ďalej pripraviť potrebné veci ako identfikačné obojky, UV lampu, podložky, instantné mlieko ak by bolo potreba.

KŔMENIE POČAS CYKLU

Môže byť celkom bežné vidieť malý prírastok hmotnosti počas tohto obdobia, ak sa obmedzujú prechádzky kvôli elimináciu kontaktu feny s neželanými nápadníkmi. Aj naďalej je vhodné kŕmiť rovnakým množstvom až do konca cyklu kedy môžeme upraviť množstvo, podľa toho či fena potrebuje nabrať alebo schudnúť.

ČÍM KŔMIŤ POČAS TEHOTENSTVA

Najlepšie je využiť vyváženú stravu v podobe kompletného krmiva pre dospelé psy v záťaži, počast tehotenstva by malo byť dostačujúce. Najviac odporúčame receptúry Gilpa Trinkets, Dr. John Titanium alebo Heritage Growth ktoré sú ideálne pre menšie plemená alebo pre feny s početnými vrhmi nakoľko tieto receptúry obsahujú veľké energetické hodnoty a proteíny, ktoré podporia tvorbu mlieka a dodatočných potrieb v období tehotenstva.
Ak sa rozhodnete zmeniť fene jedálniček, je vhodné meniť veľmi postupne a nie v čase pôrodu alebo odstavovania šteniat. Niektorí chovatelia uprednostňujú neobmedzené kŕmenie v tomto období, ale je to vhodné len pre nepažravé psy. Dávku treba v období pred pôrodom a v období kojenia zvýšiť aby fena neprichádzala o živiny. V prípade že by sa vám fenka nezdala, je vhodné navštíviť veterinára.

 

 

 

KŔMENIE POČAS PÁRENIA

Počas párenia neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na stravu zo strany feny. Je vhodné aby fena počas párenia bola v dobrej kondícii a aby sa do tejto váhy dostala aj po odstavení od šteniat.

KŔMENIE POČAS TEHOTENSTVA

Tehotenstvo u psov trvá približne 57-69 dní. Kŕmenie počas tejto fázy zabezpečí šťastlivý príchod zdravých šteniatok na svet. Počas prvých 35 dní nie je nutné extrémne zvyšovanie kŕmnej dávky, je dobŕe kŕmiť normálne a sledovať apetít, trávenie a kondíciu feny. Je možné že počas 4. a 5. týždňa tehotenstva fena stratí apetít čo je v tomto období normálne. Každopádne v poslednej tretine tehotenstva fena potrebuje zvýšiť kŕmnu dávku, každý týždeň o 10% čiže ku koncu tehotenstva bude dostávať 1,5 jej bežnej kŕmnej dávky. Čím sú šteniatka v jej bruchu väčšie tým sa zmenšuje možnosť príjmu potravy, vzhľadom na to treba kŕmiť menej a častejšie.

 

 

 

 

KŔMENIE POČAS LAKTÁCIE

Toto je najnáročnejšia časť tehotenstva pre matku, nakoľko potrebuje veľa živín na podporu tvorby mlieka. Najviac mlieka potrebuje vyprodukovať v 3. – 6. týždni po narodení šteniat. Dobrým štartovacím bodom na to koľko stravy fena potrebuje je kalkulovať s klasickou dávkou ktorú fena mala a pripočítať plus 25% na každé šteňa.
Aby strávila dostatok potravy treba jej dávať menšie dávky častejšie. Ak javí známky nechutenstva treba skúsiť granule namočiť alebo pridať niečo málo na dochutenie. Fene treba kondíciu udržiavať aby po odchode šteniat nestrádala ale bola na tom rovnako ako pred nimi. Štenatá je vhodné začať prikrmovať šteňacím jedlom od 4. týždňa.
Fena môže v tomto období pôsobiť stále smädná, pri tak veľkej produkcii mlieka je to normálne. V období 5-8 týždňov po pôrode je vhodné kŕmnu dávku feny začať znižovať, zníži sa tak aj produkcia mlieka u feny a pomôže to k lepšiemu odstaveniu šteniat. V tomto bode by mali šteňatá prijímať dostatok tuhej potravy pre ich dobrý rast.